Výrobní postupy a materiály

Pracovní postupKorpus je vyroben ze smrkového dřeva, na který pokládáme švartnové intarzie (sesazené ornamentální motivy nalepené kostním klihem na korpus) o tloušťce 4 mm z různých druhů dřeva (ořech, javor, švestka, eben, jilm, lipová nebo topolová kořenice), perletě, želvoviny, kosti nebo slonoviny, polodrahokamů a vzácných kovů a slitin. Jedná se o původní postup tak, jak jej používali původní výrobci nábytku. V případě použití starých materiálů, např. starého dřeva z krovu, slonoviny ze starého klavíru apod., není výsledná replika rozeznatelná od původního starožitného nábytku, a to ani moderními detekčními metodami.

Výhody nábytku vyrobeného tradičními postupy:

  • Vydrží stovky let.
  • V případě nehody je možná oprava, tzn. přebroušení a nanesení nové politury.
  • Časem získává na ceně.
  • Lze vyrobit repliku starožitného nábytku nerozeznatelnou od originálu, včetně použití původních materiálů.

Ovládáme také techniku pietra dure spočívající ve vykládání tvrdými materiály - např. mramor různých barev, též známá jako florentská mozaika.

K luxusnímu nábytku neodmyslitelně patří také vyřezávané sochy a řezbářské ozdobné prvky, zlacené pravým plátkovým zlatem.

Povrchová úprava intarzií spočívá v obroušení, patinování a nanášení několika vrstev vysoce leštěné šelakové politury.

Bohaté kování, polodrahokamy a čalounění jsou novými prvky, které se poprvé objevili právě na luxusním manýristickém a barokním nábytku. Používáme lité mosazné kování, nábytek je čalouněný sametem, plyší, gobelíny atd. Nábytek vykládáme pravými materiály jako je slonovina, želvovina nebo kost. Některé materiály v dnešní době již nejsou dostupné (např. slonovina), proto používáme starší materiály (např. slonovinové klávesy ze starých klavírů).

Výše uvedený výrobní postup nepoužívá v Evropě, a pokud je nám známo tak ani ve světě, žádný jiný výrobce nábytku. Většina výrobců replik starožitného nábytku se dnes soustřeďuje ve Francii, Itálii a Číně.

Francouzští výrobci replik starožitného nábytku (ale podobný postup se používá také v jiných částech světa) většinou používají techniku strojového vysekávání dýhy o tloušťce několik desetin milimetru, sesazenou a nalepenou na korpus, který je slepen a sešroubován vruty. Nábytek vyrobený tímto postupem nelze v budoucnu přebrousit a je proto neopravitelný. Tenká dýha se kombinuje s plastovými replikami slonoviny, želvoviny a (polo)drahokamů. Řezbářské prvky jsou nahrazovaný umělohmotnými odlitky nebo strojově opracovanými díly. Repliky nábytku vyrobené tímto postupem mají krátkou životnost a v případě, že korpus začne působením tepla anebo vlhka pracovat, dýha popraská a nábytek nelze žádným způsobem opravit. I laikovi stačí si pouze sáhnout aby poznal, že se jedná o repliku. Naše produkty nepoužívají žádnou z výše uvedených technik a jsou vyrobeny původními postupy starých nábytkářských mistrů, zaručujícím dlouhou životnost starožitného nábytku.

Italští a  čínští výrobci replik starožitného nábytku se zaměřili na co nejnižší cenu. Výsledkem je nábytek vyrobený z lamina (dřevotříska polepená fólií, tzv. fotodýhou). Fotodýha má tloušťku několik setin milimetru. Všechny ozdobné a řezbářské prvky jsou plastové, výrobci používají klasické kuchyňské panty a kování. Repliky nábytku vyrobené tímto postupem ani vzdáleně nepřipomínají původní historický nábytek. Asi se není třeba ani zmiňovat o tom, že nic z výše uvedeného neplatí pro naše repliky starožitného nábytku.